fbpx

Цікаві факти про світло й освітлення

Цікавинки про світло


Що взагалі ми знаємо про природне та штучне світло? Переважна більшість людей сприймають світло, як навичку дихати, це щось постійне, щось, що завжди є. Хоча світло – це абсолютно унікальне та неймовірне явище, як мінімум з двох причин: завдяки світлу існує життя на нашій планеті й 90% інформації про навколишній світ людина отримує через зір за допомогою світла.


Для початку, поговоримо про колір


Всі матеріальні предмети, живі істоти, рослини, та взагалі будь-що на нашій планеті, мають свої кольори. Всі ми думаємо, що колір будь-якої поверхні – це, так би мовити, її забарвлення. Але це не так. Світло має свій спектр і виглядає він ось так.


спектр світла


Тобто насправді, умовно прозоре світло складається з кольорів починаючи з інфрачервоного і до ультрафіолетового. І все матеріальне має свій колір за однієї дуже простої причини: червоний м’яч червоний тому, що його поверхня відбиває червоний колір і поглинає решту спектра світла, листя рослини відбиває зелений колір, море відбиває гаму синьо-зелених кольорів. Можна вдома провести простий експеримент. При виключеному основному освітленні, посвітити на будь-яку кімнатну рослину світильником зі світлодіодами синього та червоного світла (є такі спеціалізована фіто світильники), і колір вашої рослини зміниться з зеленого на чорний. То му що поверхня рослини поглине все світло, а відбивати їй нічого.

Хоча всі ці кольорові чудеса лише наша людська суб’єктивна реальність, обумовлена особливостями сприйняття світла нашими зоровими рецепторами. І можливо для вашого котика той червоний м’яч не такий вже і червоний.


Цікаві факти про світло


Про світло


Основним джерелом світла на планеті Земля є Сонце. За пару хвилин Сонце випромінює стільки енергії, що її вистачить людству при теперішньому технологічному розвитку на десятки мільйонів років. Але поки є одна проблема, ловимо ми цю енергію не дуже вправно.

Світло яке ми бачимо є лише частиною електромагнітного спектра, що випромінює Сонце. Якщо брати штучні джерела світла, то звичайна лампа розжарювання близька за своїм спектром до Сонця. Тому в неї така низька енергоефективність. Лампа розжарювання витрачає значну частину спожитої енергії на те світло, якого ми просто не бачимо.

У світлодіодів ситуація набагато краще, оскільки вони майже всю спожиту енергію перетворюють у видимий спектр світла.

Але безумовним лідером серед джерел світла є – світлячок. Завдяки хімічній реакції світлячки випромінюють холодне світло зі 100 відсотковою ефективністю.

І до речі, коли наше Сонце згасне, ми помітимо це через 8 хвилин і 17 секунд. Саме стільки часу сонячне світло прямує до планети Земля.

Що потрібно освітити?